WITAMY NA STRONIE

GRAMY W SZACHY

Gramy w szachy to rozwijająca się platforma internetowa. Tutaj dowiesz się jak nauczyć się grać w szachy lub jak nauczyć innych.

13 lekcji szachowych

Jak zacząć grać w szachy? Jak mogą poruszać się figury, a jak piony? Jak bronić króla przed szachem? I co to właściwie jest szach? Przedstawiamy Wam 13 tematów, które rozwieją Wasze wątpliwości!

Zanim zacznie się gra...

Zanim zaczniemy grać w szachy warto poznać trochę lepiej planszę do gry, czyli szachownicę, link do artykułu znajdziecie tutaj – KLIK. Dowiecie się ile ma pól, co to są linie, pola i przekątne. Na szachownicy ustawiamy szachy, zawsze w określonej kolejności (wszystkie odpowiedzi o to jak ustawiać szachy – KLIK).

Jak poruszają się figury i piony?

Wieża po liniach prostych, goniec po skosach (dlaczego? KLIK), skoczek w literę L, hetman jak połączenie wieży i gońca, skoczek może przeskakiwać, reszta nie… STOP! Za dużo, za szybko! Po kolei. 

Pionek chyba najbardziej skomplikowana bierka, bo inaczej chodzi, inaczej zbija, może się promować…a dokładniej? proszę bardzo tataj. Skoczek, szachowy konik swoją nazwę zawdzięcza swoim umiejętnością przeskakiwania, ale porusza na pole oddalone od niego o dwa do przodu i jeden w bok – KLIK i wiesz więcej! Goniec włada polami tylko jednego koloru, na szczęście jest ich dwóch więc każdy pilnuje swoich – możesz zobaczyć tutaj: KLIK. Mistrzyniami linii prostych: pionowych i poziomych na szachownicy są wieże, a jeśli jeszcze masz wątpliwości jak mogą się poruszać – KLIK. Teraz czas na nią, królową szachową zwaną hetmanem, jej ruch to połączenie ruchu gońcem i wieżą, a jej sekrety skryte są tutaj. Oczywiście teraz czas na najważniejszą figurę w szachach. Król – bez niego nie ma gry, na szachownicy od pierwszego do ostatniego ruchu, a jak się rusza dowiedz się tutaj

Warto również pamiętać, że bierki w szachach grają z różną siłą. Ich siła gry zależy oczywiście od tego jak my ustawiamy je na szachownicy, ale szachiści przyjęli umowne wartości figur szachowych.

pionek, goniec, wieża
król, hetman, skoczek

Kiedy król ma kłopoty

Chociaż ruch króla jest bardzo prosty i łatwy to granie królem wymaga znajomości ruchu nie tylko nim, ale także wszystkimi innymi figurami, a to dlatego, że nie można królem stać na zagrożonym polu – to jest SZACH, a co to? a jak to? odpowiedź tutaj. Zdarzy się jednak, też tak, że żaden ze sposobów obrony nie będzie skuteczny i wtedy trzeba grę zakończyć: szach mat proszę Państwa, koniec gry. Ale jeśli król będzie bezpieczny, lecz nie będzie można żadną bierką wykonać prawidłowego ruchu to wtedy partia skończy się remisem, to jest pat.

szach, mat,pat

Wydaje się trudne? Wcale nie! Wystarczy wziąć szachownicę i gra po grze powoli odkrywać świat szachów.

Podstawy już znacie! A my planujemy dla Was kolejne artykuły!