WITAMY NA STRONIE

GRAMY W SZACHY

Gramy w szachy to rozwijająca się platforma internetowa. Tutaj dowiesz się jak nauczyć się grać w szachy lub jak nauczyć innych.

Historia jednego turnieju

Mieliście kiedyś tak, że nierealne stało się faktem? Że marzenia, które nie miały prawa się udać spełniły się ponad miarę? Ha! No właśnie okazało się, że jak chcesz, to potrafisz! Jak to się stało, że organizujemy największy turniej w historii Polski? Jak to możliwe?

Od początku? OKEJ więc lecimy! Cofnijmy się do roku 2016…

„Zróbmy turniej dla 1000 zawodników”

Usłyszałam pewnego dnia od Łukasza (męża;-)), a że on generalnie ma to do siebie, że co chwilę wpada na jakiś dziwny pomysł, dlatego niespecjalnie się tym przejęłam. W końcu 99% jego pomysłów nie realizujemy (a może to błąd…?)

Całe szczęście, że sam miał więcej wiary w swój pomysł, bo zaczął mnie powoli do niego przekonywać. Był tylko jeden problem (no dobra było ich milion, ale ten był pierwszy, więc jedyny :))! Co zrobić, by 1000 osób chciało zagrać w naszym turnieju?

Poszukiwanie formuły turnieju

Mój cel: obalić ten szalony pomysł
Jego cel: dokonać cudu w postaci przekonania mnie do racjonalności przewidywań, bądź nadziei na realizację idei
Tak…jemu się udało.

Nasz cel: ZORGANIZOWAĆ TURNIEJ DLA 1000 zawodników

Jedyna rzecz, którą od razu wiedzieliśmy, to że chcielibyśmy aby turniej odbył się w śląskiej świątyni sportu – oczywiście w katowickim SPODKU. Nie ma lepszego miejsca niż SPODEK. Kiedy wchodzisz na płytę główną, widzisz trybuny to wiesz, że to miejsce jest idealne. Jasne ma pewne wady jak $, a raczej $$$$ (symbilizujące miliony monet), no ale TO JEST SPODEK…SPODEK – siatkarze, tenisiści, koszykarze, gwiazdy muzyki, siatkarze (tak drugi raz, bo zasługują) i szachiści,  to jest SPODEK, najpiękniejsze sportowe emocje!

Spodek - Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach

Wiecie czasem jest tak, że: im mniej masz, im mniej wiesz, tym więcej jesteś w stanie zmienić i dopasować do Twojej sytuacji.

Poszukiwanie środków

Nasze poszukiwanie formuły turnieju: czyli dla kogo, kiedy i jak, ewoluowało w miarę tego gdzie i jakie środki na organizazję udało nam się znaleźć. Trochę tak jakby życie ustaliło jak będzie wyglądał turniej

Turniej szachowy w tygodniu?

Okazało się na przykład, że wynajem Spodka w dni powszednie jest trochę tańszy niż w weekendy. Hm…no oszczędność jest, ale 99% jednodniowych turniejów w Polsce organizowana jest w weekendy. Zrobimy, więc Mistrzostwa Śląska Szkół i Przedszkoli w szachach. Uczniom akurat na rękę będzie turniej w ciągu tygodnia 🙂 Dlaczego Śląska? Wyszliśmy z błędnego założenia, że nikomu spoza Śląska nie będzie się chciało przyjeżdżać na jednodniowy turniej do Katowic.

Plany pokrzyżował nam (teraz już wiemy, że pozytywnie) konkurs, w którym imprezy o zasięgu ogólnopolskim mogły starać się o dotację. Było to dość ryzykowane, gdyż wciąż błędnie sądziliśmy, że nikomu spoza Śląska nie będzie się chciało przyjeżdżać do Katowic, ale kto nie ryzykuje ten nie ma, więc postanowione: Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach odbędą się w katowickim SPODKU 19 grudnia 2016 roku.

I OMSIP
Logo I Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli w szachach

Jak wyglądał pierwszy OMSIP?
Jakie błędy popełniliśmy?
Dowiesz się z kolejnego odcinka! 🙂