WITAMY NA STRONIE

GRAMY W SZACHY

Gramy w szachy to rozwijająca się platforma internetowa. Tutaj dowiesz się jak nauczyć się grać w szachy lub jak nauczyć innych.

Jedyną bierką w szachach,  która nie może cofać jest pionek. Co więc zrobić z pionem, który dotarł do końca szachownicy? Wszak pionek ten wykazał się odwagą i walecznością. Pokonał długą i niebezpieczną drogę, aby stanąć pośród wrogiej armii. Bez wątpienia pionek taki zasługuje na awans, a najlepszą nagrodą dla pionka jest? Promocja?

* Promocja, czyli coś droższego za niższą cenę i właśnie tak jest! Droższa (cenniejsza) figura za tańszego (mniej cennego) pionka. Ot! taka szachowa okazja 🙂

Kiedy pionek zasługuje na nagrodę?

promocja pionka

Na nagrodę zasługuje każdy pionek, który dotrze do końca szachownicy. Biały pionek otrzymuje nagrodę, gdy stanie na ósmej linii, a czarny pionek, wtedy gdy dotrze do linii pierwszej. 

Jaką nagrodę otrzymuje?

promocja pionka

Pionek po dotarciu do ostatniej linii zamienia się w dowolną figurę: hetmana, wieżę, skoczka lub gońca.

Nowa figura zajmuje miejsce pionka, który dotarł do końca szachownicy. Stawiamy ją dokładnie na tym samym polu, na którym stanął pionek, a pionka zdejmujemy z szachownicy.

Ile figur można mieć?

Jak już się dowiedzieliście z naszej lekcji każdy pionek, może zmienić się w dowolną figurę (oprócz króla). Oznacza to, że na szachownicy możemy mieć teoretycznie maksymalnie:
– 9 hetmanów (1 hetman od początku gry + 8 pionków zamienionych w hetmana)
– 10 wież (2 wieże od początku gry + 8 pionków)
– 10 skoczków (2 skoczki i 8 pionków)
– 10 gońców (2 gońce i 8 pionków)
Oczywiśce jest to sytuacja teoretyczna i raczej w szachach niespotykana, ale tak! Warto zapamiętać, że „każdy pionek proszę Pana, może zmienić się w hetmana”

To nie wybieram nowej figury spośród zbitych?

Nie! Bardzo często prowadząc zajęcia spotykam się z przekonaniem, że pionek może zmienić się tylko w taką figurę, która została już zbita. Zadaję wtedy proste pytanie: a co jeżeli żadna figura nie została zbita? Może przecież zdarzyć się taka sytuacja, co wtedy? Czy ten pionek nie zasługuje na nagrodę? 

Zwykle jednak w domu, mamy do dyspozycji tylko jeden komplet szachów i wtedy skąd wziąć drugiego hetmana? Proponuję wykorzystać do tego celu jakiegoś chłopka z lego, albo innego stworka, który swoim rozmiarem wpasuje się do Waszej szachownicy! 
(tak, celowo nie polecam odwracania wieży, stawiania jej na szachownicy i mówienia, że to hetman. Robiąc tak na turnieju i jadąc po skosie narazicie się na wykonanie nieprawidłowego ruchu, to wciąż tylko wieża!)

Koniec! A teraz grajcie i promujcie Wasze pionki 🙂