WITAMY NA STRONIE

GRAMY W SZACHY

Gramy w szachy to rozwijająca się platforma internetowa. Tutaj dowiesz się jak nauczyć się grać w szachy lub jak nauczyć innych.

Szachy poznaj je wszystkie

Aby zagrać w szachy potrzebna nam jest szachownica (tę już znamy klik) oraz bierki szachowe. Pewnie wiecie, że do gry potrzebnych jest dwóch graczy. Jeden z nich dowodzi armią w kolorze jaśniejszym (jego bierki nazywane są białymi), a drugi ciemniejszym (czyli czarnymi)

„Czy Pani się nie zna na kolorach?”

Szachiści nie zastanawiają się nad tym, ale ucząc dzieci natrafiamy często na problem kolorów bierek i pól na szachownicy. Ciężko nie zgodzić się z dziećmi, że białe bierki i pola wcale nie są białe, a i czarne jakieś nie do końca… Od razu przypomina się przejęzyczenie jednego z polityków: „nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”. Dobrze, że nie musimy ich przekonywać 🙂
Więc jak to wyjaśnić dzieciom? Najłatwiej przykładem, może coś takiego?
Ola miała kiedyś pieska, który miał na imię Miś.
Czy to, że pies miał na imię Miś znaczy, że był misiem czy psem? Ano! Wiadomo, że był psem :), albo gdyby miał na imię Dzik?
A Antek na przykład? Miał ślicznego małego czarnego kotka, a nazwał go Biały, tak dla psikusa 🙂 Kiedy ktoś pytał go jakiego koloru jest kociak odpowiadał, że czarny, ale kiedy mówił jak się nazywa to Biały 🙂

Właśnie tak to z szachami jest, że chociaż te figury nie są idealnie białe i nie są czarno-czarne, to szachiści zawsze powiedzą, że te jasne to białe, a te ciemniejsze to czarne. Wszędzie, na całym świecie. To nie jest kwestia koloru, ale nazwy i tyle. Jak z czarnym kotem o imieniu Biały

Nazwy bierek szachowych

Wszystkie szachy, czyli bierki szachowe możemy podzielić na dwie grupy:
1. Figury szachowe, czyli wieża, skoczek, goniec, hetman i król
2. Pionki
Zapamiętaj: Pionek nie jest figurą
A dlaczego? Dowiesz się z lekcji o pionku (na blogu wkrótce)

Ustawienie bierek na szachownicy

ustawienie szachów w pozycji początkowej

Ustawienie pionów i figur na szachownicy to nic trudnego.
Zapamiętaj, że białe bierki ustawiamy zawsze na liniach 1 i 2, a czarne na liniach 7 i 8!

W rogach zawsze ustawiamy wieże, obok nich skoczki, później gońce. Na środku szachownicy zostało miejsce dla dwóch figur: hetmana (potocznie królowej) oraz króla. Możecie zapamiętać, że król stoi zawsze na polu e1, jednak nie zawsze szachownice muszą być opisane.
Dlatego zapamiętajcie, że:
„Królowa stoi zawsze na takim polu,
jakiego jest koloru”

biała na białym, a czarna na czarnym 🙂
Przed figurami w zgodnym szeregu ustawiamy wszystkie osiem pionów.

Tak ustawione bierki są gotowe do gry.

Uwaga na błędy

Czasem zdarza się, że szachownica nie posiada opisu (liter i cyfr z boku) i nie wiemy jak prawidłowo ustawić ją do gry. Warto zapamiętać, że róg znajdujący się po naszej prawej stronie musi być białego kolorudobrze/źleTo chyba tyle w tej lekcji. Macie jeszcze jakieś pytania? A może chcielibyście podzielić się swoimi sposobami na efektywną naukę szachów? Piszcie w komentarzach tutaj lub na facebooku!

A! Zapomniałabym,  poniżej znajdziecie ćwiczenia do tej lekcji. Jeśli jeszcze nie pobraliście naszego poradnika z ćwiczeniami to klikajcie w link na dole!

Chcesz więcej? Kliknij „Chcę poradnik” i skorzystaj z naszych darmowych materiałów!

Tutaj możesz pobrać bezpłatne materiały do tej lekcji.

W poradniku znajdziesz gotowe do druku scenariusze, zadania i ćwiczenia.