WITAMY NA STRONIE

GRAMY W SZACHY

Gramy w szachy to rozwijająca się platforma internetowa. Tutaj dowiesz się jak nauczyć się grać w szachy lub jak nauczyć innych.

Król

Dziś przedstawiam Wam króla, jest to najważniejsza figura na szachownicy! Chociaż nie jest on tak silny jak hetman. Nie jeździ daleko jak wieża i goniec. Ani nie może nikogo przeskoczyć jak skoczek. To nic, bo właśnie on jest NAJWAŻNIEJSZY! Bez niego nie ma gry, możecie stracić wszystkie Wasze figury i pionki, ale dopóki Wasz król ma ruch jesteście w grze. 

Jak może poruszać się król?

Jak może poruszać się król

Samo poruszanie królem po szachowninicy jest bardzo proste, dlatego że ruch króla jest banalnie łatwy.

To dlatego, że król może poruszać się tylko o jedno pole wokół siebie.

To znaczy, że może pojechać o jedno pole: do przodu, do tyłu, w prawo i w lewo, a także na skos.

Zbijanie królem

Król może zbijać figury i pionki przeciwnika. Robiąc ruch zajmuje pole zbijanej bierki, a ta bierka zostaje zdjęta z szachownicy. 

Chociaż król jest najważniejszy to nie może zbijać  swoich bierek. Jeśli chce stanąć na polu, na którym stoi pionek lub figura w jego kolorze to niestety nie może tego zrobić. To pole jest zajęte i król musi pójść gdzieś indziej, lub poczekać, aż jego bierka zwolni mu pole. 

Uwaga kłopoty!

Łatwo jest grać królem, ale grać z królem już bardzo trudno!

Dlaczego? Grać królem jest łatwo, dlatego że samo posunięcie króla jest banalnie proste. Natomiast gra z królem jest bardzo trudna, dlatego, że grając musimy pilnować, aby nasz król był cały czas bezpieczny. 

Król do króla się nie przytula

Król do króla się nie przytula!

Na szachownicy obok pokazano pola, na które bezpiecznie (na zielono) można ruszyć królem, a także pola (na czerwono), na które nie można ruszyć, dlaczego? Są 3 powody: jeden sensowny, dwa bajkowe gotowi? 

#1 Powód bajkowy: Król miał na swoim dworze bardzo dobego kucharza, który spełniał wszystkie zachcianki króla. Gdy król miał ochotę na pizzę serwował mu pizzę, jeśli na ciasteczka to ciasteczka zjadał :). Królowie bardzo lubili jeść, ale od tego jedzenia baaardzo urosły im brzuszki i nie mogli już więcej zbliżyć się do siebie, bo właśnie brzuchy im przeszkadzały. 

#2 Powód bajkowy: Król do króla się nie przytula, a to dlatego że przecież oni ze sobą walczą i rywalizują, dlatego nie mogą podejść blisko siebie, dlatego się nie przytulają, bo się nie lubią!

#3 Powód sensowny szachowy: król do króla się nie przytula. Tak jak wspomniałam wyżej król musi zawsze stać na bezpiecznym polu. Jeśli jeden król stanie zaraz obok drugiego króla to mógłby zostać przez niego zbity i właśnie dlatego królowie nie mogą stanąć obok siebie. 

Graj królem na bezpieczne pola!
Król gdzie może pojechać?

Na zielono zaznaczone jest jedyne pole, na które można ruszyć się białym królem.

Pozostałe pola, te zaznaczone na czerwono, są dla króla zakazane, ponieważ są atakowane przez figury przeciwnika. 

Nie możemy ruszyć królem na pola, które są atakowane przez figury lub pionki przeciwnika!

To była pierwsza lekcja o królu – najważniejszej figurze na szachownicy. W kolejnych artykułach znajdziesz odpowiedzi na pytania co to jest szach? mat? pat? 

Poniżej znajdziesz pakiet zadań do tej lekcji wraz z przewodnikiem jak krok po kroku przeprowadzić tą lekcję. 

Tutaj możesz pobrać bezpłatne materiały do tej lekcji.

W poradniku znajdziesz gotowe do druku scenariusze, zadania i ćwiczenia.